Örümcek Adam Evden Uzakta, Spider Man Far from Home

Çeşit çeşit kılıkta, türlü türlü yeteneklere sahip kahraman karakterlerin ortaya çıkış nedeni sadece düşünürünün hayal gücü müdür?

Kimi dünya dışı başka bir gezegenden gelmiş zaten güçlü, kimi nükleer bir deneyde aldığı radyasyon – kimi laboratuvarda üretilen bir böceğin ısırması ile DNA sının mutasyona uğraması sonucu güçlenmiş, kimi babasından kalan – kimi alın teri ile kazandığı para ile kendisine kendisini güçlü yapacak kıyafet ve araçlar geliştirmiş kahramanlarımız.

Bu sadece düşünürün “bugün ne çizsem de trend topic olsam” düşüncesine, “ne olacak; hayal gücünün verdiği cevap” gibi basit bir durum değildir.

Düşünür, çevresinde şahit olduğu, gazetelerden okuduğu, haberlerden izlediği insan ile bağdaştırılamayacak davranışlara, suçlara, suçlulara, adaletsizliğe… bu zemine olanak tanıyan yönetici ve görevlilere karşı kendisince bir tepki oluşturarak, diğer insanların da bu gerçek olaylara karşı bilinçlerinin açılmasını sağlayarak farkındalık oluşturmaya çalışmaktadır.

Süper kahramanların insani görüntüleri ile değilde, bir kıyafet ile kahramanlıklarını gerçekleştirmeleri bunun kanıtıdır.

Düşünür böyle yaparak, okuyucusuna – izleyicisine “o da senin gibi normalde sıradan birisi” demektedir.

Olaylara, kötü insanlara, kötü karakterlere, kötü yönetici ve görevlilere hayal gücü ile oluşturduğu abartılı karakterlerin müdahale ederek, karşısındaki kötülüklere karşı zafer kazandırmakta ve kahramanı ile dünyanın iyi insanlar için yaşanabilir hale gelmesini sağlamaktadır.

Kahramanlar dışında diğer insanların, korku dolu halleri ile saklanmaya, geri planda kalmaya çalışması, vurdumduymaz tavırları, kahramanı beklemeleri diğer insanlara; “eğer siz bir şeyler yapmış olsaydınız bu kahramanlara gerek kalmazdı” algısı oluşturmaktadır.

Son Not: Sende, herkes de KAHRAMAN olabilir. Yeter ki özgür ruhunuzu KÖLELEŞTİRMEyin!

Sürekli yaşı küçülen örümcek adamını, bir kaç bölüm sonra bebek örümcek adam olarak izleyeceğiz:) Spider-man at Kindergarten

Benim Puanım: 4 / 10

IMDB Puanı: 7,8 / 10

Vizyon Tarihi: 5 Temmuz 2019

Tür: Aksiyon , Fantastik , Macera

Senarist: Stan Lee

Yönetmen: Jon Watts

Yapımı: 2019 – ABD

Örümcek Adam: Evden Uzakta Filmi Oyuncuları: Tom Holland, Zendaya Coleman, Jake Gyllenhaal, Samuel L. Jackson, Marisa Tomei, Jacob Batalon

Sence bu film kaç yıldızı hak ediyor??
[ Toplam: 0 Ortalama: 0]
  • Leave Comments

Scroll Up