Pes Etme, Stronger

Ülkemizin de çeşitli yerlerinde de ya araç geçiş güzergâhlarına yerleştirilmiş düzenekle, ya halkın en yoğun olduğu zamanlarda bomba yüklü araçlarla, ya da üzerine sardığı bombalar ile neyin kafasını yaşadığı belli olmayan canlı bombalar patladı; Şanlıurfa, Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır…

Savaşın bile belli kuralları varken ki; İslami usullere göre savaş yapılıyorsa daha dikkatli yapmak gerekir; en basit örnek Bakara Suresi 190. Ayet’te Allah demektedir ki; “sizinle savaşanlarla (sizi öldürenlerle), Allah’ın yolunda savaşın (siz de öldürün) ve aşırı gitmeyin. Muhakkak ki Allah, aşırı gidenleri (haddi aşanları) sevmez.”

Sizinle savaşanlar ile savaşın; yani çocuk ile eli silah tutamayacak derecede yaşlı veya kadın ile savaşmayın.

Silahsız halka yönelik bu gibi hareketlerin hiçbir bahanesi olamaz. Yapan kişiyi küçük duruma düşürür. Ve diğer herkesi de kendisine düşman eder.

Eğer o bombalama eylemini gerçekleştiren biraz insan olsa; haklı sebebi ne ise çıkar isyan ettiği ülkenin askerinin polisinin karşısına savaşır! Ama onlar sadece bazı kendini akıllı zannedenlerin kölesidirler. Yapamazlar. Yemez.
Kendisini Müslümanlık adına savaştığını ilan eden ışid, daeş, deaş gibi adlarla anılan Müslümanım diyen örgüte bakalım; kameralar karşısında öldürdükleri, kendini bile savunamayacak durumda olan kadın, yaşlı, çocuklar… Savunabilecek olan erkeklerin ise kolları ayakları bağlı ve gözleri kapalı. Ve öldürdükleri insanlar da Müslümanlar. Hâlbuki Müslüman Müslümanın kardeşidir.

PKK denen bir illet hepimizin malumu.

Böl parçala yönet taktiğinin Türkiye tetikçisi.

Terör saldırılarında ölen ölüyor. Ama ya yaralananlar… Vücudunun yıllardır kullanmaya alıştığı çeşitli uzuvlarını kaybedenler… GATA gibi, bu tip yaralanmaları tedavi etmekte Uzman yerleri ziyaret edin bakalım nasıl NASIL yaralanmalar var! Allah kimsenin başına getirmesin.

Bu filmde 2013 yılında Bostan da gerçekleşen bombalı saldırıda ayaklarını kaybeden Jeff Bauman ın bu olaydan sonra hayata tutunma hikayesine tanık olacaksınız.

Filmden bir sahne var ki o an ve sesler hala aklımda. Biraz o sahneden bahsetmek istiyorum. Sabah oluyor, uykudan sonra yataktan kalkıyor Jake Gyllenhaal ama ayaklarının yokluğunun bilincinde olmayarak… Ve yüz üstü yere düşüyor… Sanki ben kendim düştüm hissettim. Sahne gerçekten takdire layık…

Jake Gyllenhaal ve Tatiana Maslany’nin oyunculukları göz dolduruyor. Hatasız mimikler. Sanki olay gerçekten kendi başlarına gelmişte kameralar o anları çekiyor gibi…

Hollywood’un Savunma Bakanlığı yönlendirmesi ile filmler yaptığını biliyoruz. Bu filmde de bilinç altı mesaj ile Amerikan Askerleri ve Pes etmeyen vatandaşları övülerek “kimse bizi yenemez” algısı yapmaktadır.

Filmden çıkarım: Hayata küsmüş bir insanı ancak çevresinde bulunanlar hayata bağlayabilir. Ve bir insanın yaşayabilmesi için hayatında en azından bir gayesi olması gerekir. Hiçbir gayesi olmayan insan yaşarken mezara girmiş gibidir.

Filmin afişindeki sloganda tam filmin içeriğine göre: “Güç Bizi Tanımlar”

Öneri: Şehitlerimizi zaten ebediyete (Peygamber makamına) topluca uğurluyoruz…GAZİLERİMİZİ de ASLA YALNIZ BIRAKMAYALIM!

Benim Puanım: 09 / 10

IMDB Puanı: 7,1 / 10

Vizyon Tarihi: 22 Aralık 2017

Yapımı : 2017 – ABD

Tür : Biyografi , Dram

Süre: 116 Dak.

Yönetmen : David Gordon Green

Oyuncular : Jake Gyllenhaal, Tatiana Maslany, Miranda Richardson, Richard Lane Jr., Clancy Brown

Senaryo : John Pollono

Yapımcı : Jake Gyllenhaal, David Hoberman

Sence bu film kaç yıldızı hak ediyor??
[ Toplam: 0 Ortalama: 0]
  • Leave Comments

Scroll Up