Balerin ve Afacan Mucit, Ballerina

Hani bir tabir vardır ya; zengin bir ailede dünyaya gelen insanlar için hayata 1-0 önde başlamış diye…. Gerçekten öyle midir?

Çevremizde çok vardı zengin bir ailede dünyaya gelmiş, bizim için babamın vergi iade zaafını doldururken kullandığım hesap makinesi en akıllı cihazken, bilgisayarda matematik problemleri çözen arkadaşlar vardı mesela… Ben sadece devlet okulunda aldığım eğitimle yetinirken; ev ödevleri ile kendimi geliştirmeye çalışırken; özel hocalardan zayıf olduğu dersleri alan, küçük yaşlarına rağmen dershaneye giden arkadaşlar vardı. Hem öyle arkadaşlar ki gelecekte ne olacakları aileleri tarafından çoktan belirlenmişti…

Ben lise sonda ve sınava girdiğim ilk sene kazanamayınca bir sonraki sene bir kere daha dershaneye gittim. Onu da memur maaşıyla hem aile geçindirmeye hem de çocuklarını eğitim aldırmaya çalışan babam taksit taksit ödemişti. Allah kendisinden razı olsun. Ama ne olacağıma daha karar verememiştim… Doktor olmamı istiyorlardı annem babam ama ben doktorluğu iğrenç bir meslek olarak görüyordum!

Astronomi okumak istiyordum ama il olanağı yoktu bende elektrik ve elektronik mühendisi oldum Allah’a şükür.

Şimdi soruyorum bir şey olabilmek için illa da paralı mı olmak gerekiyor. Eğer para her kapıyı açıyorsa; devlet denen ve paralıyı da parasızı da kapsayan yapı neden var? Zenginlerin sporları da dansları da farklı değil mi ya? Zenginler tenis, golf, squash falan oynar, tango, vals falan yapar değil mi? Devlet ise bir sürü bakanlık kurar sözde işinin ehillerinden ama yıllar yıllardır bakanlar öküz trene bakar gibi baktılar durdular…

Özel okullardaki eğitim seviyesine bir türlü neden devlet okulları gelememektedir Milli Eğitim Bakanlığı, imkanı olmayan ama çok iyi sporcu olabilecek çocuklar yok mu Spor Bakanlığı, resim – folklor – müzik yapabilen sanatçı adayı çocuklar yok mu Kültür Turizm Bakanlığı, küçük beyinlerde geleceği inşa eden büyük fikirler olamaz mı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, sadece ilahiyat sevenlerden mi din adamı olur düşüncesindesiniz sayın Diyanet… Uyuyun tamam mı uyuyun. Sadece koltuk doldurun. Çocuklar kendilerinin seçmedikleri ailelerden kendilerini gösterecek imkansızlıklar yüzünden kaderlerine mahkum olmakta? Her ilde müdürlükleriniz var, müdürleriniz var, müdürlerin yardımcıları var, sekreterler var, uzmanlar var… Ama çoğu göstermelik protokol.

Her çocuk bir potansiyel ile dünyaya gelir.

Ne olur bundan sonra o potansiyeli ortaya çıkarma imkanı olmayanlara torpilsiz fırsat tanıyalım.

Filmin ana teması: Hayallerinden asla vazgeçme!

Benim Puanım: 8 / 10

IMDB Puanı: 6,8 / 10

Sinemalar.com Puanı: 6,9 / 10

Vizyon Tarihi: 4 Ağustos 2017

Yapımı : 2016 – Fransa , Kanada

Tür : Animasyon

Süre: 89 Dak.

Yönetmen : Eric Summer, Éric Warin

Senaryo : Laurent Zeitoun, Carol Noble, Eric Summer

Yapımcı : Nicolas Duval-adassovsky, Laurent Zeitoun

Diğer Adı : Leap!

Sence bu film kaç yıldızı hak ediyor??
[ Toplam: 0 Ortalama: 0]
  • Leave Comments

Scroll Up