7 Gün, Seven Days

Seven DaysHayal edin; çocuğunuz anneniz babanız kardeşiniz eşiniz arkadaşınız dostunuz sevdiğiniz tecavüze uğruyor, çeşit çeşit işkencelere maruz bırakılıyor, vücudunda mor olmayan yer kalmayacak kadar dövülüyor, uyuşturucuya alıştırılıyor, öldürülüyor… bunları yapamadınız Allah da yaşatmasın ama bu dediklerim ile yüz yüze gelmiş sayısız insan var. Suçluların çoğu yakalanıyor ama yakalanan kaç cani, yaptığından pişman ettirecek, caniyi toplum içerisine insan gibi çıkaracak harbi cezayı alıyor. Yukarıda saydığım suçları işleyenlerin saç sakal tıraşı olup, saçlarını tarayıp, düzgün elbise giyip, boynunu büküp “pişmanım” demesi cezasından indirime sebep nasıl olabilir. Kurbanın sevdikleri bu durumdan nasıl tatmin olabilirler. Siz tatmin olabilir misiniz?

Haberlerde denk gelmiştir, asayişte görev yapan polis arkadaşlarda bahsetmektedirler GBT sinde (Genel Bilgi Toplama) 1 değil 2 değil 3 değil bunların katları sayısınca çeşitli suçlardan sabıkası olan suçlular var. Diyorlar ki “biz yakalıyoruz, 1 kaç ay sonra bakıyoruz ki çarşıda “selamün aleyküm abi yenge çocuk falan iyidirler inşallah” diye alay eder gibi karşımızdalar.” Halbuki cezaların caydırıcı olmadı lazım. O kişi cezasını öyle bir çekmesi lazım ki dışarı çıktığında kafasından suç işleme eyleminin S si geçmeyecek, evliya gibi olacak.

Türk hapishanelerde ki, tecavüzcülere karşı takınılan “cezanı biz vereceğiz” tavrı çok hoşuna gidiyor.

Yakın çevresinde bulunanlar bir suç işleyene karşı müsamahalı davranmamalı, “onu ne kadar az süre mahkum ettirirsem kar” diye avukatlara para dökmemeli, gerçekten suçlu ise ilk cezasını kendisi vermeli çünkü karşıdaki kurbanda bir başkasının yakınıydı.

Adalet sistemi caniye öyle bir ceza vermeli ki kurbanın yakınlarının içinin yağları erimeli. En doğrusu da kurbanın ailesinin de görüşünün alınarak ceza verilmesi ve bunun da en etkilisi kısasa kısas.

Kazanın dışında canlı öldürenin cezası idam olmalı, tecavüz edenin cezası idam olmalı ya da hapishanelerde mahkumların cinsel ihtiyaçlarını karşıladıkları bir odada 24 saat görevine hazır tutulmalı, uyuşturucu satıcısı vücuduna yüksek dozda uyuşturucu enjekte edilerek bir odada yalnız başına ölüme terk edilmeli, hırsız birinci suçunda değil ama ikinci suçunda parmağı üçüncü suçunda eli kesilmeli… Ve bunların hepsinin video kaydı yapılmalı ve ibreti alem olsun diye yayınlanmalı. Yani cezalar caydırıcı olmalı.

Şimdiye kadar izlediğim filmler içinde farklı bir yere koyduğum yüksek tempoda harika bir film.

Filmden çıkarılacak diğer notlar:

Su testisi su yolunda kırılır.

Kötü adamın yanındaki adam da kötüdür.

Adalet sisteminin düzgün işlemediği yerlerde insanlar kendi adalet anlayışlarına göre ceza verirler.

Karşına her kim çıkarsa çıksın ne tehditler alırsan al, yaptığın şeyi haklı görüyorsan görevin ne ise ifa et.

Suçlar azalmıyorsa, suçun içinde yüksek mertebeli devlet görevlileri vardır.

Adaleti getirene adalet gelir.

Benim Puanım: 10/10

IMDB Puanı: 6,8 / 10

Sinemalar.com Puanı: 8 / 10

Yapımı : 2007 – Güney Kore

Tür : Gerilim , Suç

Süre: 125 Dak.

Yönetmen : Shin-yeon Won

Oyuncular : Yunjin Kim , Yang Jin-woo , Park Hee-Soon , Jeong Dong-Hwan , Choi Moo-Sung

Senaryo : Shin-yeon Won , Je-gu Yun

Yapımcı : Seo-yull Lee , Sang-il Kim

Diğer Adı : Se-beun De-i-jeu

Sence bu film kaç yıldızı hak ediyor??
[ Toplam: 0 Ortalama: 0]
  • Leave Comments

Scroll Up