Plaza Dili Nedir?

Benim çalıştığım iş yerinde var, eminim sizin çalıştığınız iş yerinizde de vardır; şirketin işe alım ilanında “İngilizce biliyor olmak” kısmından tutturup işe alınan, toplantılarda ya da şirketin söz sahibi yöneticileri ile karşı karşıya geldiğinde sunumuna/konuşmasına gerekli gereksiz İngilizce terimler katarak bir şeyler anlatmaya çalışıp “bak ben bir şeyler biliyorum” diye kendini ispatlamaya çalışan, daha sonrada neme lazım bir kadroya kendisini “işi(ni) bilen” diye terfi ettiren iş arkadaşları!

Güldür Güldür Show adlı eğlence programının aşağıda izleyeceğiniz ”plaza dili” skecinde bu durum çok güzel anlatılmış.

Bakalım şirketinizden kimler düşüncelerinizde canlanacak.

Keyifli seyirler.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dil hakkındaki düşünceleri

-Milletin çok belirgin niteliklerinden biri de dildir. Türk Milleti’ndenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz.

-Milli duygu ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin millî ve zengin olması, millî duygunun gelişmesinde başlıca etkendir. Türk Dili, dillerin en zenginlerindendir, yeter ki bu dil bilinçle işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk Milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.

-Türk Dilinin, kendi benliğine, aslındaki güzellik ve zenginliğine kavuşması için, bütün devlet teşkilatımızın, dikkatli, ilgili olmasını isteriz.

-Türk Milleti’nin dili Türkçedir. Türk Dili Dünya(da en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yükseltmek için çalışır… Türk Dili, Türk Milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk Milleti geçirdiği sayısız felaketler içinde ahlakının, geleneklerinin, hatıralarının, çıkarlarının, kısaca bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk Dili, Türk Milleti’nin kalbidir, zihnidir.

Sence bu film kaç yıldızı hak ediyor??
[ Toplam: 0 Ortalama: 0]
    1. find here Şubat 26, 2018
    2. blast cube Mart 6, 2018

    Leave Comments

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: