Şehzade Bayezid’in Ölüm Sahnesi

şehzade bayezid'in öldürülme sahnesi

Evet, nihayetinde şehzade Bayezid ve çocukları da, Şehzade Mustafa ile aynı sonu yaşarlar yani cellatlarının kurbanı oldular. Bu herkes için duygusal bakımdan acı verici, insanı Kanuni Sultan Süleyman’a karşı, Osmanlı İmparatorluğu’na karşı kine sevk eden bir olaydır.

( Olayın dizide ki gibi mi olduğu ya da başka bir şekilde mi olduğunu yazmayacağım ( başka şekilde oldu da ) ).


Şehzade Bayezid’in Ölüm Sahnesi paylaşan: omurokur_com

Ama bir gerçeği göz ardı etmemek gerekir; Osmanlı İmparatorluğu cihana İslamiyet adına hükmetmeyi amaç edinmiş bir imparatorluktu ( en azından kuruluş amacında ve ilk padişahlarında bu amaç vardı ) ve bu hâkimiyetinin de belli bir süre için ölümlü değil ebediyen olmasını arzu etmekteydi.

Önceki taht kavgalarının ki Yıldırım Bayezid’in ( 1. Bayezid ) Ankara Savaşı’nda Timur’a karşı almış olduğu mağlubiyet sonrası şehzadeler arasında çıkan taht kavgaları neredeyse Osmanlı İmparatorluğu’nu doğmadan ölüme mahkûm eden olaydı.

Daha sonrasında bir daha böyle olaylarla karşılaşmamak için alınan acımasız kararlar yönetimi, kimsenin zafiyetine bırakmak istenmemesinden ileri gelmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu yine de parçalandı diyebilirsiniz. Evet, haklısınız burada karar mekanizmasının tepesinde oturan Padişah’ın almış olduğu kararlar etkili olmuştur ki Kanuni Sultan Süleyman’ın ömrünün sonuna kadar unutamadığı ve hep acılar içerisinde uykusundan uyanmasına sebep olan olay Şehzade Mustafa’nın katli ki belki de Osmanlı’nın daha ileri gidememesine sebep olmuştur. Şehzade Mustafa tüm her şeyi ile babası, dedesi gibi üstün bir eğitim almış, Avrupa Krallarının korktuğu bir gelecek padişah adayıydı. Adaleti ile sancaktaki yönetimi ile sadece kendi sancak bölgesinde değil babasının bölgesinde bile saygı duyulan, sevilen, itibar edilen bir şehzadeydi.

Ama Hürrem haremde neyi nasıl veriyorduysa Sülüman’a Süleyman Hürrem’in kendisine yaptırmaya çalıştığı şeyden başka bir şey yapmadı.

Sonrasında ise şehzadeler sancaklardan çekildi ve sarayda annelerinin etekleri altında, annelerinin kendilerine uygun buldukları cariyeler ile hoş bir zevk hayatı sürmeye başladılar. Kadın üstüne kadın, çocuk üstüne çocuk, hepsi oldular mirasyedi.

Eğitim hak getire; kadınlarla oynaşmak, içmek, yemek, uyumak varken eğitim de ne ki, savaşta ne ki? Niye savaşılsın ki? İslamiyet niçin yayılsın ki? Ataları yapmışlar zaten yapacakları kadar, her şey oraya kadar!

Şehzadeler değil anneleri yönetmeye çalıştı koca İmparatorluğu, kim olduğu belli olmayan vezirler akıl verdi, padişahlar sadece onayladı ve BİTTİ. ( yok oluş yavaş yavaş ve acı verici olduğundan burayı hızlı hızlı geçtim )

Bir şeyler ne kadar acı verse de devletin bekası öyle olması gerekiyordu.

Sence bu film kaç yıldızı hak ediyor??
[ Toplam: 0 Ortalama: 0]
  • Leave Comments

Scroll Up