Sınırsızlar Kulübü

sınırsızlar kulübüFilmden ben bunu da çıkardım: Film Ron Woodroof’ un gerçek hayatının en önemli zamanını anlatırken, bir taraftan kendilerini medeni ilan eden tek dişi kalmış canavar batı toplumunun, belden aşağısının kendisine verdiği bir anlık zevk uğruna karşı cinslerinin belden aşağısını elde etmek için peşinde koşan, kafa bulmak için hap yutan, uyuşturucu çeken… ahlak anlayışı bozulmuş insanlarının yaşam tarzını gözler önüne seriyor, diğer taraftan HIV ( AIDS’ e sebep olan virüs ) virüsünün insanların başına neden musallat olduğunu da gösteriyor.

Filmden bir diyalog sahnesi aklımda kaldı; Ron Woodroof çalışmak üzere Mısır’ a gitmek istediği söylüyor, arkadaşı da Ron Woodroof’un hayat tarzını değerlendirerek; “Müslüman kızlar sıkıdırlar, burada istediğini rahat rahat becerdiğin gibi Müslüman kızlarla birlikte olamazsın NOKTA Başka söze ne hacet adamların kendileri doğruyu itiraf ediyor!

Filmde senaristinin anlatmak istediğinin özeti: Dallas Buyers Club’ filmi uyuşturucu bağımlısı ve HIV taşıyıcısı Ron Woodroof’un hayatından esinlenerek beyaz perdeye aktarılıyor. Ron Woodroof’a 1986 yılında AIDS yüzünden 30 günlük ömür biçilir. Teşhiş sonrası FDA ( Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ) kurumundan yasal onaylı olarak kullanabileceği tek ilaç olan AZT’yi almaya başlayan Ron hızla ölümün eşiğine doğru sürüklendiğini fark eder. Çareyi ABD’de yasal olmayan ama dünyanın dört bir yanında bulunan, doğal ilaçlara başvurmakta bulur. Kendisiyle ilgilenen doktorlardan biri olan arkadaşı Eve Saks’ın da yardımıyla Ron farkında olmadan çevresindeki hastalar içinde bir iletişim ve satış ağı kurmuş olur. “Dallas Buyers Club” olarak bilinen bu oluşum FDA ( Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi )’nın tedavisi yerine alternatif tıbbı tercih edenlerin çaresi olur ve dahası hastalar üzerinde onaylı AZT’den daha çok işe yarar. Fakat durum çok geçmeden fark edilir ve ilaç firmaları ve FDA ( Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ) Ron’a karşı büyük bir savaş açar. Film 30 günlük ömrü kaldı dendikten sonra kendi doğal yöntemleriyle 2191 gün daha yaşamayı balşaran Ron Woodroof’un kişisel mücadelesine odaklanıyor.

Oscar 2014de En iyi Erkek Oyuncu: Matthew McConaughey, En iyi Film: Dallas Buyers Club, En iyi Makyaj: Adruitha Lee ve Robin Mathews, En iyi Orjinal Senaryo, En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Jared Leto dallarında aday

Vizyon Tarihi: 14 Mart 2014

Yapımı: 2013 – ABD

Tür: Dram

Süre: 117 Dak.

Yönetmen: Jean-Marc Vallee

Oyuncular: Jennifer Garner, Jared Leto, Matthew McConaughey, Gael García Bernal, Steve Zahn

Senaryo:  Melisa Wallack, Craig Borten

Yapımcı: Robbie Brenner, Nathan Ross

Sence bu film kaç yıldızı hak ediyor??
[ Toplam: 0 Ortalama: 0]
  • Leave Comments

Scroll Up