12 Yıllık Esaret

12-years-a-slave-posterYorum: Şu hep aklıma takılmaktadır, geçen gün Güney Afrikalı olan İngilizce eğitimcimiz ile de aynı konuyu konuştuk, ben bütün Afrika dedim O düzeltti; özellikle kuzey Afrika ülkelerinde yaşayan siyah derili insanlar, yaşadığı bölgeye uyum sağlayacak şekilde yaratılmış bedensel özelliklerinin de etkisi ile fiziksel güç bakımından beyazlara göre bayağı bir üstünlük sağlamaktadırlar.

Koşu, basketbol, boks gibi spor dallarına baktığımızda bunun etkisini açıkça görebiliriz ama kölelikten hiçbir zaman kurtulamamışladır.

Neden diyorum özgürlüklerini ellerine rahatça alabilecekleri fiziksel yeterliliğe sahip iken, bunu gerçekleştirmiyorlar?

Afrika, fakir kıta. Orası bir damla suya bile hasret insanların yaşadığı toprak, orası cehennemden bir parça. Her kesin suya ihtiyacı var, her kesin karnına girecek bir lokma ekmeğe ihtiyacı var, her kesin yaşamaya ihtiyacı var fakat kendi ırkdaşlarından birileri gaddar, şeytanın kölesi, acımasız, kendi çıkarı için çoluk çocuk demeden herkesin kanına girebilecek bir insan bozuntusu, çevresi yine aynı şekilde bu durumunu koruyacak aç köpeklerle dolu. Aç kalmamak için, kendi refahları için, kendi zevkleri için, kendi şatafatları için her kesi öldürecek sürüngenler ordusu.

Aslında o beyaz adamlar tarafından sahip olmadığı, para, karı kız, ev, araba, silah gibi imkanlar tanınarak kendi varlıklarından çıkmaları için kandırılmış bir insan ve sürüsü.

Ama diğerlerinin sayısı daha çok?

Bir tane pikap içerisinde 5 – 6 adam gidiyorlar köye, karşılarındaki kalabalık onların 10 katı 20 katı fazla, otomatik saydırmaya başlıyor kalabalığa, kalabalık öleceğinden haberdar, mermilerin vücutlarını delmelerini yüzlerini elleri ile kapatarak engelleyemeyeceklerinin de farkındalar, kazık çakılmış gibi yerlerinde durmak yerine hep birlikte koşsalar silahlı adamlara haklayacaklar ölü sayısı olsa da ama ölmeyi kendilerine zaten şartlandırmışlar çünkü yaşayışları yaşayış değil onlar zaten nefes alıp veren ölüler.

Cebinde parası yok 1 dolara tamah ediyor, cep tabiri ile tabi üstlerinde elbiseleri yok bir mintana muhtaçlar, yemek önlerine hayvana atılır gibi atılıyor, çoğunun kanlarında AIDS dolaşıyor, ama arada vermiyor köle doğurmaya, ara vermiyor çocuk yapmaya, bile bile kız çocuğu olursa onu eğlencelerine meze yapacaklar orospu yapacaklar onu.

Şöyle bir araya gelip karşı durmuyorlar kendilerini bu sefil hale getirenlere.

Hemen yanı başında tekme tokat dövüyorlar can ciğerini ama onlar bana da sıra gelir diye bir kılını bile kıpırdatmıyorlar hatta bir de kendileri de kendi elleri ile dövüyorlar.

Ama kendilerini bu hallere koyanlara asabi tutumları yok.

Eğitilmiyorlar, eğittirilmiyorlar, eğitilseler çünkü unuttukları insanlıkları hatırlarına gelecek, bu da birilerinin hoşuna hiç gitmeyecek.
Onlar uşak olur, hizmetçi olur, her işte çalıştırılırlar da işe bana mısın demezler.

Beyaz adamların işinde geliyor, zorba siyah derililerin işine geliyor, diktatörlük yönetimin adı, her şey yöneten kısma helal, her şey diğer tebaa ya yasak.

Filmde Solomon kendi ağzı ile söylüyor; siyah derililerin beyninde ben özgürüm, bende diğer renklerden derili insanlar ile aynı haklara sahibim, diye bir düşünce yok, uşaklığı doğarken kabulleniyorlar.

Bu filmde yaşananlar Solomon NORTHUP’ un kendisinin kaleme aldığı otobiyografisindendir.

Benim notum: BU DÜNYA HERKESE YETER!

Oscar 2014de En iyi Erkek Oyuncu : Chiwetel Ejiofor, En iyi Film, En iyi Kostüm, En iyi Sanat Yönetimi, En iyi Uyarlama Senaryo, En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Michael Fassbender, En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Lupita Nyong’o, En iyi Yönetmen: Steve Mcqueen dallarında aday

Benim Puanım: 10 / 10

IMDB Puanı: 8,5 / 10

Vizyon Tarihi: 24 Ocak 2014

Yapımı: 2013 – ABD, YeniZelanda

Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Süre: 134 Dak.

Yönetmen: Steve McQueen (II)

Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch, Lupita Nyong’o, Paul Giamatti

Senaryo: Steve McQueen (II), John Ridley

Yapımcı: Brad Pitt, Steve McQueen

Sence bu film kaç yıldızı hak ediyor??
[ Toplam: 0 Ortalama: 0]
  • Leave Comments

Scroll Up