Efsane Adam – Dünyanın En Hızlı İndianı

efsane adamBiyografi: Herbert James “Burt” Munro (doğum: 25 Mart 1899 – ölüm: 6 Ocak 1978) Yeni Zelanda, Invercargill doğumlu motosiklet yarışçısı.

İkiz kardeşi doğumda öldüğünde Burt Munro için doktorlar iki yaşına kadar ömür biçmişti.

Ama öyle olmadı.

Burt Munro, 16 yaşında ilk motosikletini aldı. Bundan dört yıl sonra yani 1920′de 21 yaşında İnvercargill de bir garajının önünde yepyeni motosiklete hayranlıkla bakıyordu. Gözleri etkileyici ikiz v motoruna ve dökme metal alaşımlı kasası üzerinde gezindi. Elleri ile parlayan kırmızı boyaya dokundu ve cilalanmış nikel kaplamanın ışıltısı gözündeki ile aynıydı. Motorun sahibi ile konuşarak aralarında 50 sterline anlaşmaya vardılar. Genç adam motosikletine sahip oldu ve Aralık 1978’deki ölümüne kadar sürecek motoru ile yaşayacağı ortaklığı başlamış oldu.

İndian Scout; Charles Franklin tarafından 1912 yılında tasarımına ve teknik çalışmalarına başlanmış, tasarım araştırmaları geliştirilerek, 1919 yılında ilk örnek üretimi yapılmıştır. Testler tatmin edici sonuçlar vermiş ve aynı yıl 1920 model için seri üretimine başlanmıştır.

600cc gücünde olan bu motosikletin en yüksek hızı saatte 96 km’di.

Burt Munro’ nun bir tek arzusu vardı: indian scout marka motosikleti ile en mükemmel hıza ulaşmak.

Fakat gelenekselin dışında, çok farklı şekilde yapıyordu. Eski bir jant teli ile hızını ölçebilecek mikrometre yaptı. Eski konserve kutularından motoru daha da hızlı yapmak için gerekli olan parçaları yaptı. Standart 2 kam milli motor sistemini değiştirerek 4 kam milli kendi tasarımını yarattı. Ayrıca yandan valfli olan motoru, üstten valfli yaptı. Kendi devir sistemini, volanlarını, pistonlarını, kam millerini ve bunlarla ilgili olanlarıyla yağlama sistemini yaptı. Daha önceki zincir sistemini üçlüye çevirdi. Aerodinamik şekli üstünde denemeler yaptı ve sonunda motosiklet tam anlamıyla aerodinamik yapı içinde son haline geldi. Yani motorun değiştirmediği parçası kalmadı, her şeyi ile hayal ettiğine ulaşmak için kendi tasarımı olan İndian Scout motorunu yarattı.

1926’da ilk modifiye etmeye başladığı zaman Penrith Mile Dirt Track yarışında saatte 74 km hız yaptı. Ona göre yetersiz olan bu hıza rağmen 1977 yılına kadar kimse bu hızı geçmeyi de başaramamıştı.

Yeni Zelanda yollarında ve sahilde hız denemeleri yapmaya başladı.

1957 Şubatı’nda Yeni Zelanda’nın halka açık plajında saatte 211 km hız ile rekor kırdı.

1957’de Oreti Plajında hızını saatte 218 km’ye çıkardı.

1957 Nisanı’nda Chritchurch’te saatte 231 km ile 750cc’lik yol rekorunu kırdı.

Büyükbaba olan Murt Munro, 1962 yılından itibaren Bonneville Tuz Çölleri’ni ziyaret etmeye başladı.

Gücünü 850 cc’lik yaptığı indian motosikleti ile saatte 288 km hız ile dünya rekorunu kırdı.

1963’te yolda deneme yaparken polis çevirdi ve hızı saatte 313,8 km idi.

1966’da motosikletini 920cc’lik yaptı fakat istediği hıza ulaşamadığı için memnun olmamıştı.

1967’de motosikleti 950cc’lik olarak modifiye ettikten sonra saatte 295,45 km ile klasmanında hız rekorunu kırdı.

Rekorunu resmileştirmek için Avustralya’dan ABD’ye gitti.

Hayatını küçük bir kasabada geçirmiş biri olarak ABD’de geçirdiği günler şaşkınlık doluydu.

Utah’taki Bonneville Tuz Çölü’nde yapılacak yarışta karşısında en çok 30 yaşında rakipler buldu. Çok yaşlı olduğunu söyleyen, kullandığı el yapımı parçalarla dalga geçen genç motorcularla, 1920 model kendi İndian’ı ile yarıştı.

1967 yılında 68 yaşındaki Burt Munro, ABD’deki Bonneville Tuz Çölü’nde 1000 cc’lik motorla, saatte 331 km/h (205.67 mph). km hıza ulaşarak dünya rekoru kırdı. Bu yarışı kazandığı sırada tam 68 yaşında idi. Hala rekorunu egale eden çıkmamıştır.

Bu rekoru altı yıl sonra şöyle anlatacaktı: “çölde adeta bir bomba gibi ilerliyorduk. Yolun yarısında motor sallanmaya başladı. Bu sallanmayı hafifletmek için oturdum. Rüzgârdan dolayı koruyucu gözlüğüm parçalandı. Patlamadan sonra gözlerim sanki kafamın içine gömülüyordu. Hiçbir şey göremiyordum. Çelik işaret kazığının çok yakınından geçtim, siyah çizgiyi kaçırdım. Sadece birkaç çizik aldım, başka bir şey değil.

Sözünü ettiği patlamaya, gaz şirketinden aldığı dökme demir gaz borusundan yaptığı bir parçanın yol açtığı söylendi. Sadece bu değil, Burt Munro pistonları, silindir varillerini, pençeleri, volanları, milleri yani modifiyede kullandığı parçaları kendisi yapıyordu. Büyük şirketlerden para desteği almıyordu.

1967’de “hayatta hep büyük bir şey yapmanın hayalini kurdum” demişti. En büyük hayalini gerçekleştirdikten 11 yıl sonra öldü. 57 yıl boyunca kullandığı ve tüm hayatını modifiye ederek geçirdiği İndian’ı, South İsland’da kendisi kadar şevkli olduğuna inandığı birinin ellerine bıraktı. Hala kırılamayan rekoruyla motor dünyasında bir efsane haline geldi.

The World’s Fastest İndian adlı hayatını anlatan filmde çapkın bir adam gibi lanse edilse de hayatına pek fazla kadın girmedi.

Benim Puanım: 10 / 10

IMDB Puanı: 7,8 / 10

Yapımı: 2006 – ABD , YeniZelanda , İsviçre , Japonya

Tür: Biyografi , Dram , Komedi , Macera , Romantik , Spor

Süre: 127 Dak.

Yönetmen: Roger Donaldson

Oyuncular: Anthony Hopkins , Jessica Cauffiel , Craig Hall , Chris Williams , Christopher Lawford

Senaryo: Roger Donaldson

Yapımcı: Roger Donaldson , Gary Hannam

Sence bu film kaç yıldızı hak ediyor??
[ Toplam: 0 Ortalama: 0]
    1. click to investigate Şubat 26, 2018
    2. blast cube Mart 6, 2018
    3. News Mart 26, 2018

    Leave Comments

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: