JOBS; Bir Steve Jobs Biyografisi

jobsYorum: Bu hafta sinemada acaba ne izlesek diye düşünen genç beyinler, fazla düşünmeyin, JOBS’ u yani garajında ürettiği bilgisayar ile ve sonradan girişiminde bulunduğu tüm teknoloji ile alakalı işlerde başarıya ulaşmış; herkesin kulak aşinalığı olduğu; Apple’ ı kuran, kendi kurduğu şirketten kovulan, pes etmeyen NEXT’ i kuran www’ ya temel olan, Pixar’ ı kuran animasyon dünyasına yeni bir çehre kazandıran ve hepsini dünya teknoloji piyasasının unutulmazları arasına sokan Steve Paul Jobs’ ın biyografisini izleyin ve iş dünyasının acımasızlığı ve fırsatları hakkında bir şeyler öğrenin. Aşağıda da Steve Jobs’ ın yazılı biyografisini okuyabilirsiniz…

Tür: Biyografi, Dram Süre: 122 Dak. Yönetmen : Joshua Michael Stern Oyuncular: Ashton Kutcher , Josh Gad , J.K. Simmons , James Woods , Dermot Mulroney Senaryo: Matt Whiteley Yapımcı: Marcos Rodríguez

Steve Paul Jobs 24 Şubat 1955 – 5 Ekim 2011

Green Bay, Wisconsin ‘de, Amerikalı Joanne Carole Schieble ve Suriye asıllı Abdulfattah John Jandali’nin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Mountain View, Kaliforniya’dan Paul Jobs ve Clara Jobs Hakobian çifti tarafından evlat edinilmiştir. Öz kız kardeşi roman yazarı Mona Simpson’ dır.

1972 yılında Steve Jobs, Cupertino,Kaliforniya’da bulunan Homestead High School’dan mezun olmasının ardından Portland, Oregon’daki Reed College’e başvurmuştur; fakat bir dönem sonra oradan ayrılmıştır.

1974 yılının sonbaharında, Steve Jobs Kaliforniya’ ya geri dönerek “Homebrew Computer Club”‘ un toplantılarına Steve Wozniak ile katılmaya başlamıştır. O ve Wozniak, Atari Inc.’ de, o zamanların ünlü bilgisayar oyun üreticilerinden de, iş bularak oyun tasarımcısı olarak çalışmaya başladı. O zamanlarda ABD’de, satılan Cap’ n Crunch’ ların içinden çıkan düdükler, üzerlerinde ufak değişiklikler yapılınca AT&T tarafından uzun mesafeli aramaların denetleme frekansı olan 2600 Hz’i sesini verebiliyorlardı. Bunu kullanarak kısa bir süre zarfında Jobs ve Wozniak 1974 yılında iş hayatına atılarak pahalı uzun mesafe görüşmelerini bedava yapabilmek için “blue box” lar üretmeye başladılar.

1976 yılında Jobs 21, Wozniak’da 26 yaşındayken Apple Computer Co.’ yu Jobs ailesinin garajında kurdu. İlk olarak piyasaya sürdükleri ev bilgisayarı Apple I’  i ve onu 666,66$’a satıyorlardı.

1977 yılında Jobs ve Wozniak, Apple II’ yi piyasaya sundular, o zamanlar Apple II ev piyasasında önemli bir yer elde etmişti ve Apple’ ın bilgisayar piyasasındaki yerini sağlamlaştırmıştı.

1980 yılında Apple Computer halka açılmıştı ve çok iyi değerlerle piyasaya girmişti. Aynı yıl Apple Computer Apple III’ ü piyasaya sürdü, fakat bu model bir önceki modelinin yerini alamadı.

Apple büyümeye devam ederken, şirketin genişlemesini sağlayabilecek bir yönetici aranıyordu.

1983 yılında Jobs, John Scully’i ( o zaman Pepsi-Cola’nın CEO’ su ) ayartarak ve “Ömrünün sonuna kadar sadece şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı mı değiştirmek istiyorsun ?” şeklinde meydan okuyarak Apple’ ın yeni CEO’su haline getirdi. Aynı sene Apple teknolojik olarak gelişmiş fakat ticari olarak başarısız olan Apple Lisa’ yı piyasaya sundu.

1984 yılında Macintosh piyasaya sunuldu, piyasada ticari bir başarı yaşamış ilk GUI’ lı bilgisayar. Mac’ in geliştirilmesi Jef Raskin tarafından başlatılmıştı ve Xerox PARC’ da geliştirilmiş olan, fakat ticarileştirilmemiş teknolojilerden esinlenilmişti. Macintosh’ un başarısı Apple’ in Apple II serisini kaldırıp onun yerine Mac ürünleri sunması ile devam etmiştir ve bugüne kadar da devam etmektedir.

Apple’dan Ayrılışı

Steve Jobs, Apple için ikna edici ve karizmatik bir savunucuydu, eleştirilere de bakılırsa aynı zamanda düzensiz ve hırslı bir yöneticiydi. 1985 yılında şirket içinde oluşan bir kavga sonucu Jobs, Sculley tarafından görevlerinden çekilmiştir ve dışarı atılmıştır.

Apple’ı bıraktıktan sonra Jobs başka bir bilgisayar şirketi olan NeXT Computer’ ı kurdu. NeXT, Lisa gibi teknolojik olarak çok gelişmişti; fakat hiçbir zaman, bilimsel çalışma alanları hariç, tanınır olamamıştı. Örneklemek gerekirse Tim Berners Lee özgün World Wide Web sistemini CERN’ de bir NeXT bilgisayarında geliştirmiştir. Ne kadar tanınır olmasa da, Object Oriented Programming ( nesneye dayalı programlama ), PostScript gösterme ve magneto-optical sürücü teknolojilerinin gelişmesinde yardımcı olmuştur. NeXT’ deki bir sürü yenilik 2000′ li yıllarının başlangıcında Mac OS X’ de görülecektir. Next Step ve onun halefi Open Step, x86 mimarisi ve o zaman Power PC mimarisi üzerinde çalışıyordu. Çok zeki ve çalışkan biriydi.

Pixar

1986 yılında Jobs ve Edwin Catmull ortaklaşa, Emeryville, Kaliforniya’da animasyon stüdyosu olan Pixar’ ı kurdular. Şirket aslında Lucasfilm’ in bilgisayar grafikleri bölümü üzerine kuruldu. Jobs Lucasfilm’ den bu bölümü 10 milyon $’a ( istenilen miktarın üçte-birine ! ) sahibi George Lucas’ dan almıştır.

Şirket neredeyse 10 yıl sonra patlamalarını

Oyuncak Hikayesi (Toy Story) ile yapmıştır. Ondan beri

1998 yılında Bir Böceğin Yaşamı ( A Bug’s Life ),

1999’da Oyuncak Hikayesi 2 (Toy Story 2),

Sevimli Canavarlar (Monsters, Inc.),

2003’de Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo) ve

2004 yılında İnanılmaz Aile ( The Incredibles ) filmleri ödüllere layık görülmüştür.

2006 yılında Cars, iki dalda Oscar’a aday gösterilmiş,

2007 yılında da Ratatouille, en iyi animasyon dalında Oscar kazanmıştır.

Apple’a Dönüş

1996 yılında Apple şirketi, Jobs’u kurduğu şirkete geri getirmek için NeXT’ i 429 milyon dolar karşılığında satın aldı. Dikkatli bir planlama ve şirketi içi hamle ile o zamanki CEO Gil Amelio’ nun işine son verilir. Steve Jobs 1997 yılında Apple’ ın geçici CEO’su seçilir.

NeXT’ in satın alınması sonucu birçok teknolojisi Apple ürünlerinde kullanılmaya başlandı. Bunların arasında en belirgin olan örnek, NeXT STEP’in geliştirilerek Mac OS X’ in yazılması gösterilebilir. Jobs’ un yönetiminde Apple, iMac’ i piyasaya sunmasıyla inanılmaz bir şekilde satışları artırdı. O zamandan beri ortaya konan ürünler göz alıcı tasarımları ve marka kuvvetlendirilmeleriyle Apple şirketine büyük yararlar sağladı.

Jobs şirketi geçmiş yıllarda kişisel bilgisayarlara kısıtlı kalan ürün yelpazesinin ötesine taşıdı.

iPod taşınabilir müzik çalarının piyasaya sunulmasıyla birlikte, iTunes dijital müzik yazılımı diğer işletim platformlarına uygun halde piyasaya sürerek ve iTunes on line müzik dükkanını açarak kişisel elektronik ürünleri ve çevrimiçi müzik piyasalarına el attı.

Jobs çalışanlarını yenilikçi olmaları için teşvik ederken, real artists ship (gerçek sanatçılar ürün gönderimi yapar) , gibi iletilerle, bir ürünün zamanında sunulmasının, yenilikçilik ve sıra dışı tasarımlar kadar önemli olduğunu belirtmektedir.

Jobs, Apple’da yılda 1 dolar karşılığında birkaç sene boyunca çalıştı, bu ona aynı zamanda Guiness Dünya Rekorları listesinde “En Düşük Maaşlı CEO” unvanını kazandırdı. Apple kazançları artığında ve şirket eksiler yerine artılar bölgesinde gezinmeye başladığında, şirket unvanından “geçiçi”‘ yi kaldırdı. Resmi olarak Apple’ da maaşı hala 1$ olarak devam ederken, tabii ki Apple şirketinden Steve Jobs’ a çeşitli hediyeler verilmektedir. Örneğin: 1999 yılında 90 milyon $ değerinde bir jet ve sınırlı hisselerden yaklaşık 30 milyon $’ lık bir pay.

Steve Jobs’ un her zaman mükemmel ikna etme ve pazarlamacılık kabiliyetlerinden dolayı saygı duyulur.

Apple’dan istifası

Apple Computer’daki CEO’luk görevinden 25 Ağustos 2011 tarihinde görevinden sağlık sorunları nedeniyle ayrıldı ve yerini Tim Cook’ a bıraktı. Ölümüne kadar Apple Computer’ da yönetim kurulu başkanı olarak devam etti.

Özel hayatı ve ölümü

Steve Jobs 18 Mart 1991 günü Laurene Powell ile evlendi. Bu evliliğinden üç çocuğu oldu. Aynı zamanda 1978 yılında evlilik dışı doğmuş Lisa Jobs adında bir kızı vardır. Jobs vejetaryendi, ancak balık yerdi.

31 Temmuz 2004’de Jobs, pankreasında bulunan kanser tümörünü aldırtmak için ameliyata girdi. Jobs’da bilimsel adı “Islet Hücresi Neurodocrine Tümöru” olan nadir bir pankreas kanserine rastlanmıştı. Jobs’da bulunan bu kanser tipinde kemoterapi veya radyasyon terapisine ihtiyaç duyulmadı. Yokluğu sırasında dünya satışları ve yönetimleri departmanının başkanı Tim Cook, Apple’ ı yönetti.

Jobs 2004′ te kanser tedavisi görmeye başladı; 2009 yılında kendisine bir karaciğer nakli yapıldı. 2011 yılının Ocak ayında son yıllarda üçüncü kez sağlık sorunlarını gerekçe göstererek izne ayrılan Jobs, 24 Ağustos 2011’de şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrıldığını açıkladı ve görevi Tim Cook’a bıraktı. Ancak 5 Ekim 2011 tarihinde ailesi tarafından yayınlanan bir bildiride “Steve Jobs aile üyeleri başucunda ve sükunet içinde vefat etti.” açıklaması yapıldı. Tim Cook haberi büyük bir üzüntüyle öğrendiklerini söyledi. Cook, “Apple, uzak görüşlülük sahibi bir kişiyi ve bir yaratıcı dehayı; dünya inanılmaz bir insanı kaybetti.” dedi.

Sence bu film kaç yıldızı hak ediyor??
[ Toplam: 0 Ortalama: 0]
    1. additional reading Şubat 26, 2018
    2. News Mart 26, 2018

    Leave Comments

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: