Kader Ajanları

kader ajanlarıYorum: Kadere değişik bir bakış açısı getiren filmin şu diyaloğu bile size bu filmi izlettirecek; fragmanın altında da Kur’ an-ı Kerim’ den kader ile ilgili ayetleri okuyabilirsiniz…

Bir sürü insan onlar için düzenlediğimiz çizgide yaşar.

Başka bir tane keşfetmeye çok korkarlar.

Ama arada bir de sizin gibi insanlar ortaya çıkar ve yolunuza koyduğumuz engelleri ortadan kaldırırsınız,

Özgür iradenin bir armağan olduğunu fark eden insanlar uğruna savaşmadığı sürece onu kullanmasını bilemeyecek.

…Belki de bir gün planları biz yazmayız siz yazarsınız!

Benim Puanım: 10/10

IMDB Puanı: 7.0/10

Tür: Bilim Kurgu, Gerilim, Romantik

Süre: 106 dakika

Yönetmen: George Nolfi

Oyuncular: Matt Damon, Emily Blunt, Daniel Dae Kim, Anthony Mackie, Shohreh Aghdashloo

Senaryo: George Nolfi

Yapımcı: George Nolfi, Joel Viertel, Jonathan Gordon, Isa Dick Hackett, Michael Hackett, Chris Moore, Bill Carraro, Michael Bederman

Kur’ an-ı Kerim’ de Kader İle İlgili Ayetler

Hiç şüphesiz, Biz her şeyi kader ile yarattık. ( Kamer Suresi,49 )

Onların işlemiş oldukları her şey kitaplarda (yazılı) dır. ( Kamer Suresi, 52 )

Küçük büyük her şey satır satır ( yazılı ) dır. ( Kamer Suresi, 53 )

De ki: “Allah’ın dilemesi dışında, kendim için zarardan ve yarardan (hiç bir şeye) malik değilim. Her ümmetin bir eceli vardır. Onların ecelleri gelince, artık ne bir saat ertelenebilirler, ne öne alınabilirler. ( Yunus Suresi, 49 )

Senin içinde olduğun herhangi bir durum, onun hakkında Kur’ an’ dan okuduğun herhangi bir şey ve sizin işlediğiniz herhangi bir iş yoktur ki, ona ( iyice ) daldığınızda, biz sizin üzerinizde şahitler durmuş olmayalım. Yerde ve gökte zerre ağırlığınca hiç bir şey Rabbinden uzakta ( saklı ) kalmaz. Bunun daha küçüğü de, daha büyüğü de yoktur ki, apaçık bir kitapta ( kayıtlı ) olmasın. ( Yunus Suresi, 61 )

“Hani kız kardeşin gezinip; “Onu(n bakımını) üstlenecek birini size haber vereyim mi?” demekteydi. Böylece, seni annene geri çevirmiş olduk ki, gözü aydın olsun ve hüzne kapılmasın. Sen bir insan öldürmüştün de, biz seni tasadan kurtarmış ve seni ‘esaslı bir denemeden geçirip-denemiştik.’ Medyen halkı arasında da yıllarca kalmıştın, sonra bir kader üzerine ( buraya ) geldin ey Musa.” ( Taha Suresi, 40 )

Allah’ın izni olmaksızın hiç bir nefis için ölmek yoktur. O, süresi belirtilmiş bir yazıdır. Kim dünyanın yararını ( sevabını ) isterse ona ondan veririz, kim ahiret sevabını isterse ona da ondan veririz. Biz şükredenleri pek yakında ödüllendireceğiz. ( Al-i İmran Suresi, 145 )

Sonra kederin ardından üzerinize bir güvenlik ( duygusu ) indirdi, bir uyuklama ki, içinizden bir grubu sarıveriyordu. Bir grup da, canları derdine düşmüştü; Allah’ a karşı haksız yere cahiliye zannıyla zanlara kapılarak: “Bu işten bize ne var ki?” diyorlardı. De ki: “Şüphesiz işin tümü Allah’ındır.” Onlar, sana açıklamadıkları şeyi içlerinde gizli tutuyorlar, “Bu işten bize bir şey olsaydı, biz burada öldürülmezdik” diyorlar. De ki: “Evlerinizde olsaydınız da üzerlerine öldürülmesi yazılmış olanlar, yine devrilecekleri yerlere gidecekti. ( Bunu ) Allah, sinelerinizdekini denemek ve kalplerinizde olanı arındırmak için ( yaptı ). Allah, sinelerin özünde saklı duranı bilendir. ( Al-i İmran Suresi, 154 )

Sizi çamurdan yaratan, sonra bir ecel belirleyen O’dur. Adı konulmuş ecel, O’nun Katındadır. Sonra siz ( yine ) kuşkuya kapılıyorsunuz. ( En’am Suresi, 2 )

Her ümmet için bir ecel vardır. Onların ecelleri gelince, ne bir saat ertelenebilirler ne de öne alınabilirler ( tam zamanında çökerler. ) ( A’raf Suresi, 34 )

Biz kendisi için bilinen (takdir edilmiş) bir kitap olmaksızın hiçbir ülkeyi yıkıma uğratmadık. ( Hicr Suresi, 4 )

Gökte ve yerde gizli olan hiç bir şey yoktur ki, apaçık olan bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da) olmasın. ( Neml Suresi, 75 )

Yeryüzünde olan ve sizin nefislerinizde meydana gelen herhangi bir musibet yoktur ki, Biz onu yaratmadan önce, bir kitapta ( yazılı ) olmasın. Şüphesiz bu, Allah’a göre pek kolaydır. ( Hadid Suresi, 22 )

Eğer Rabbinden geçmiş bir söz ve adı konulmuş ( belirlenmiş ) bir süre ( ecel ) olmasaydı muhakkak ( yıkım azabı ) kaçınılmaz olurdu. ( Taha Suresi, 129 )

İnsanlar, tek bir ümmetten başka değildi; sonra anlaşmazlığa düştüler. Eğer Rabbinden geçmiş ( verilmiş ) bir söz olmasaydı, anlaşmazlığa düştükleri şey konusunda mutlaka aralarında hüküm verilmiş olurdu. ( Yunus Suresi, 19 )

De ki: “Allah’ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiç bir şey isabet etmez. O bizim Mevlamızdır. Ve mü’ minler yalnızca Allah’a tevekkül etmelidirler.” ( Tevbe Suresi, 51 )

Allah sana bir zarar dokunduracak olsa, O’ndan başka bunu senden kaldıracak yoktur. Ve eğer sana bir hayır isterse, O’nun bol fazlını geri çevirecek de yoktur. Kullarından dilediğine bundan isabet ettirir. O, bağışlayandır, esirgeyendir. ( Yunus Suresi, 107 )

“Eğer Allah sizi azdırmayı dilemişse, ben size öğüt vermek istesem de, öğüdümün size yararı olmaz. O sizin Rabbinizdir ve O’na döndürüleceksiniz.” ( Hud Suresi, 34 )

Rabbin, dilediğini yaratır ve seçer; seçim onlara ait değildir. Allah, onların ortak koştuklarından münezzehtir, yücedir. ( Kasas Suresi, 68 )

… Allah’ın emri, takdir edilmiş bir kaderdir. ( Ahzap Suresi, 38 )

Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki rızkı Allah’a ait olmasın. Onun karar ( yerleşik ) yerini de ve geçici bulunduğu yeri de bilir. ( Bunların ) Tümü apaçık bir kitapta ( yazılı ) dır. ( Hud Suresi, 6 )

“Ben gerçekten, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a tevekkül ettim. O’nun, alnından yakalayıp-denetlemediği hiçbir canlı yoktur. Muhakkak benim Rabbim, dosdoğru bir yol üzerinedir ( dosdoğru yolda olanı korumaktadır. )” ( Hud Suresi, 56 )

İnkâr edenler dediler ki: “Kıyamet-saati bize gelmez.” De ki: “Hayır gaybı bilen Rabbime andolsun o muhakkak size gelecektir. Göklerde ve yerde zerre ağırlığınca hiçbir şey O’ndan uzak ( saklı ) kalmaz. Bundan daha küçük olanı da daha büyük olanı da istisnasız mutlaka apaçık bir kitapta ( yazılı )dır.” ( Sebe Suresi, 3 )

Allah’ın izni olmaksızın hiçbir musibet ( hiç kimseye ) isabet etmez. Kim Allah’a iman ederse, onun kalbini hidayete yöneltir. Allah, herşeyi bilendir. ( Tegabün Suresi, 11 )

Gaybın anahtarları O’nun Katındadır, O’ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi ( ve her şey ) apaçık bir kitaptadır. ( En’am Suresi, 59 )

İnsana bir nimet verdiğimizde sırt çevirir ve yan çizer; ona bir şer dokunduğu zaman da umutsuzluğa kapılır.( İsra Suresi, 83 )

İnsan, hayır istemekten bıkkınlık duymaz; fakat ona bir şer dokundu mu, artık o, ye’se düşen bir umutsuzdur. ( Fussilet Suresi, 49 )

Gerçekten, insan, ‘bencil ve haris’ olarak yaratıldı. ( Mearic Suresi, 19 )

Kendisine bir şer ( kötülük ) dokunduğu zaman feryadı basar. ( Mearic Suresi, 20 )

İnsanlardan kimi, Allah’a bir ucundan ibadet eder, eğer kendisine bir hayır dokunursa, bununla tatmin bulur ve eğer kendisine bir fitne isabet edecek olursa yüzü üstü dönüverir. O, dünyayı kaybetmiştir, ahireti de. İşte bu, apaçık bir kayıptır. ( Hac Suresi, 11 )

Doğrusu, uydurulmuş bir yalanla gelenler, sizin içinizden birlikte davranan bir topluluktur; siz onu kendiniz için bir şer saymayın, aksine o sizin için bir hayırdır. Onlardan her bir kişiye kazandığı günahtan (bir ceza) vardır. Onlardan ( iftiranın ) büyüğünü yüklenene ise büyük bir azap vardır. ( Nur Suresi, 11 )

İnsan hayra dua ettiği gibi, şerre de dua etmektedir. İnsan, pek acelecidir. ( İsra Suresi, 11 )

Her nefis ölümü tadıcıdır. Biz sizi, şerle de, hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz Bize döndürüleceksiniz. ( Enbiya Suresi, 35 )

Sence bu film kaç yıldızı hak ediyor??
[ Toplam: 0 Ortalama: 0]
  • Leave Comments

Scroll Up