Tanrıyı Oynayanlar

tanrıyı oynayanlarYorum: İsmine takıldım filmin, “Tanrıyı Oynayanlar” ingilizce çevirisinde mi hata var dedim, seyirci sayısını artırmak için yapılan bir kelime oyunu mu; hayır o da aynı. Ama film baştan sona tamamen iki başarılı ismin kesişen biyografisini anlatıyor. İşte hayatları kesişen o iki insan;

Dr. Alfred Blalock

( 05.04.1899 – 15.09.1964) ABD’li bilim adamı, hekimi. Asistanı Vivien Thomas ve kardiyolog Helen Taussig ile birlikte Hemoglobinin kana oksijen taşıma görevini yerine getirememesi sonucu bebeklerde solunum zorluğu çekmesine sebep olan ve Mavi bebek sendromu olarak da bilinen hastalık için tedavi yöntemi geliştirmiştir.

Dr. Vivien Theodore Thomas

( 29.08.2010 – 26.11.1985 ) 1940’larda Mavi Bebek Sendromu tedavisindeki prosedürleri geliştiren Afro-Amerikan bir ameliyat teknisyeni idi. Önce Vanderbilt Üniversitesi ve sonra Johns Hopkins Üniversitesinde Alfred Blalock’un asistanlığını yapmıştır. Liseden sonra eğitim almamış olmasına rağmen Thomas, ırkçılık ve baskıyı aşarak kalp cerrahisinde bir öncü ve öğretmen olmuştur.

Dünyadaki ilk açık kalp ameliyatını gerçekleştiren Alfred Blalock’ un tekniklerini önce laboratuvar ortamında bir köpek üstünde bulan ve geliştiren kişidir.

İlk açık kalp ameliyatı Fallot Tetralojisi (Mavi Bebek) hastalığına sahip bir bebekte gerçekleşmiştir ve Vivien Thomas’ın bulduğu tekniklerle Dr. Alfred Blalock ve Dr. Helen Taussig tarafından başarıyla yapılmıştır. Vivien Thomas’ın bulduğu bu teknik, operasyonu gerçekleştiren iki doktorun adıyla Blalock-Taussig Şant Ameliyatı olarak anılmaktadır ve hala günümüzde kullanılmaktadır.

1976 yılında Johns Hopkins Üniversitesinde düzenlenen bir tören ile onursal Doktor unvanı verilmiştir ancak bürokratik nedenlerle bu fahri unvan tıp alanında değil de hukuk alanında verilebilmiştir. Yine de bu durum, beraber çalıştığı tıp doktorlarının ve personelinin kendisini Dr. Thomas olarak çağırmasında bir engel oluşturmamıştır.

Benim Puanım: 10 / 10

IMDB Puanı: 8.1 / 10

Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Süre: 110 dakika

Yönetmen: Joseph Sargent

Oyuncular: Alan Rickman, Kyra Sedgwick, Gabrielle Union, Mos Def, Charles S. Dutton

Senaryo: Peter Silverman, Robert Caswell

Yapımcı: Mike Drake, Julian Krainin

Sence bu film kaç yıldızı hak ediyor??
[ Toplam: 0 Ortalama: 0]
    1. click to read Şubat 26, 2018
    2. News Mart 26, 2018

    Leave Comments

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: